Máme radi medvede?

Už trikrát navštívil našu školu jeden z najlepších znalcov medveďov na Slovensku, Robert Rajchl. Žiakom pustil ukážky zo svojho filmu Strážca divočiny a prezentoval život medveďov. Žiaci boli prezentáciou nadšení a vymedzený čas väčšinou nestačil na všetky otázky a poznámky, s ktorými sa na prednášajúceho obracali.

Robert Rajchl strávil tri roky filmovaním divočiny v Tichej a Kôprovej doline spolu s iniciátorom a spoluautorom filmu Erikom Balážom a talianskym fotografom Brunom D’Amicim, aby nahrali naozaj autentický materiál zo života medveďov, ale i vlkov, jeleňov, kamzíkov a ďalších zvierat.

Výsledok stojí zato: Film získal významné ocenenia na všetkých filmových festivaloch, ktorých sa zúčastnil (doteraz štyri). Spolu s filmom vznikla rovnako úspešná kniha Erika Baláža a fotografa Bruna D‘Amicis Posledná pevnosť.

2. decembra 2010 sa Strážca divočiny premietal v Informačnom centre v Ivanke pri Dunaji. Asi 35 divákov bolo zrejme veľmi spokojných, keďže nasledujúca diskusia s filmárom Robertom Rajchlom bola dlhá a zaujímavá a mnohí návštevníci si zakúpili DVD alebo knihu.

Ukážky z filmu sú na www.arollafilm.com a informácie z Tichej doliny na www.ticha.sk.

David Ručka, december 2010