Počas týždňa, ktorý bol venovaný aj Dňu Zeme sa naše deti, žiaci 1.B, 1.D, 3.C, 4.C zúčastnili prednášok o environmentálnej výchove. Nemuseli sme nikam chodiť, zvieratká prišli priamo ku nám do tried. Prednášky boli rozdelené na časti venované vode, poľu a lesu. Deti sa dozvedeli, aké máme na Slovensku chránené zvieratá, hlavne, čo to znamená význam slova, zákonom chránené zviera. Prednášajúci nám podrobne, pútavo, zábavnou názornou formou vysvetlili, ako to vlastne v tej našej prírode chodí a čo by sme mali, či skôr NEMALI, robiť. Ako môžeme zvieratám pomáhať, chrániť ich a správať sa ku nim.
V časti voda sme mali možnosť vidieť mloka, raka, korytnačku, aj malé nezbedné žabky, ktoré nám stále utekali.
V časti pôda sme sa dozvedeli skoro všetko o správaní aj škodcov, aj užitočných zvierat. Videli sme a aj mohli pohladkať malé myši, škrečka, králikov, potkana aj morské prasa, ktoré sa síce volá peruánske, ale už je úplne poslovenčené.
Les nám priblížili zvieratká slepúch, užovka, ježkovia. Dozvedeli sme sa o dôležitej funkcii pavúkov a aj keď deti pri pohľade na červíky, larvy ohŕňali nos, všetci pochopili dôležitosť každého zvieratka v ekosystéme.
Posledná časť environmentálnej výchovy bolo vozenie sa na koníkoch, ktoré prišli na školský dvor.
Tak deti, aj dospelí, pokiaľ pôjdete niekam na prechádzku do lesa, nezabudnite, že sme pre zvieratká iba veľkými obrami a nie my sa máme báť ich, ale oni sa boja nás a preto si zaslúžia našu ochranu.
Mgr. Lenka Varga