Jeho korene siahajú do roku 2001 a zapojilo sa doň 45 krajín. Svojimi aktivitami poukázal na jazykovú rozmanitosť v Európe a vyjadril podporu jazykovému vzdelávaniu.
Rada Európy sa rozhodla vytvoriť každoročnú tradíciu a vyhlásila 26. september za Európsky deň jazykov. Takisto bolo vytvorené oficiálne logo, slogany a internetová stránka.
Všeobecným cieľom Európskeho dňa jazykov je upozorniť verejnosť na dôležitosť štúdia jazykov, čo zvýši porozumenie a schopnosť sa vcítiť do „cudzej“ kultúry.
Na našej škole sme si pripomenuli tento deň piesňami, ktoré boli počas každej prestávky v inom jazyku. Žiaci mali následne uhádnuť jazyk, ktorým sa v jednotlivých piesňach spievalo. Niektorí si aj zatancovali.
V rámci Dňa jazykov sme i riešili kvízy, dozvedali sa čo to o rôznych abecedách a písmach, zoznamovali sa s rovnakými slovami s rôznym významom v rôznych jazykoch.
Piataci si pripravili pekné prezentácie o rôznych európskych krajinách a ich jazykoch.
Vedeli ste, že na svete je okolo 6 tisíc jazykov a že v samotnej Európe je ich viac ako dvesto? Že tretina jazykov je v Afrike, ale polovici z nich hrozí vyhynutie? A že v samotnom Londýne sa hovorí asi tristo jazykmi? Mnohí naši žiaci to už vedia.
Mgr. Katarína Bariaková