Tohtoročný Deň Zeme sme oslávili dôstojne. Každá trieda vysadila svoj krík pri prednom plote a trvalé kvety do pripravených pneumatík. Zbierali sme tiež starý papier a zapojíme sa do súťaže majúcej obmedziť dochádzanie detí do školy autom.
Vedľa toho sme obnovili zbierku Kúp si svoj strom. Za necelý týždeň sme sa nazbierali už na 25. strom v symbolickej hodnote 50 eur.
Zbierka má na našej škole už dlhoročnú tradíciu. Začala prácnym hromadením vtedy končiacich haliernikov v roku 2004. Najviac stromov sme zakúpili v školskom roku 2008/2009 – päť. Vtedy naša škola vyhrala aj celoslovenskú súťaž Lesoochranárska škola a za odmenu nám na Námestí sv. Rozálie zaspieval Peter Cmorík. Spolupráca s Lesoochranárskymzoskupeniom VLK ale funguje i v iných oblastiach. Niekoľkokrát nám predstavili aktivisti VLKa prednášku vysvetľujúcu rozdiely medzi prirodzeným a umelo pestovaným lesom. Zorganizovali sme i dve výstavy fotografií v škole a v informačnom centre. Žiaci sa zúčastnili nahrávania rozhlasovej relácie Radia Junior o vlkoch. Za vrchol osobne považujem premietanie a diskusie s Robom Rajchlom, spoluautorom fascinujúceho dokumentu Strážca divočiny. Obrázky a rozprávanie zo stretnutí s medveďmi v Tichej doline v Tatrách boli veľmi pôsobivé.
Peniaze zo zbierky Kúp si svoj strom budú ako vždy použité iba na jediný účel – na rozširovanie Súkromnej prírodnej rezervácie Vlčia v Čergovskom pohorí. Pôvodnú plochu 22 hektárov sme aj my našimi príspevkami pomohli rozšíriť na vyše 70 ha a na ďalších výkupoch vzácnych jedľovobukových lesov sa pracuje. Tieto rozsiahle plochy rozmanitého porastu by boli inak už vyrúbané. Čergovské lesy rastú na flyši a každý rozsiahly výrub sa prejavuje lokálnymi povodňami už len pri trochu nadpriemerných zrážkach. Starý súvislý les však zadrží obrovské množstvo vody, ktoré potom postupne uvoľňuje. Les je domovom tisícok živých organizmov. Vyskytujú sa tu jelene, vlci, rysy, niekedy zavíta i medveď. Niekoľko druhov sov, ďatľov a desiatky ďalších druhov vtákov majú ideálne podmienky, keďže staré bútľavé stromy sa neťaží a aj po dožití naďalej plnia svoju úlohu v zložitom ekosystéme karpatského lesa.
David Ručka, apríl 2016