Na prelome apríla a mája sa už tradične uskutočnil týždenný poznávací zájazd pre žiakov základnej školy do Spojeného kráľovstva. Po minuloročnom fascinujúcom výlete až do Škótska (loďou z Amsterdamu) sme sa vrátili na juh Anglicka. Okrem atraktívneho Londýna sme navštívili aj pútnické Canterbury, univerzitný Cambridge a cestou späť starobylé Bruggy v Belgicku.
Londýn má viac obyvateľov ako celé Slovensko, čo sa výrazne prejavilo v období štrajku metra, ktorý si žiaľ zamestnanci vybrali práve v dobe nášho pobytu. Väčšina trás nebola v premávke, a tak sme z výšky nášho autobusu zaujato sledovali stovky bežcov s ruksakmi a divoko sa prepletajúcich bicyklistov v oblekoch, ako takto cestujú do práce a z práce.
Slávny a desivý Tower
Prvýkrát sme v rámci našich výletov navštívili londýnsky Tower. Táto najzachovalejšia stredoveká pevnosť vybudovaná Viliamom Dobyvateľom už v 11. storočí slúžila aj ako mincovňa, zverinec, klenotnica, rezidencia, väznica a popravisko. Tu uložené korunovačné klenoty sa pýšia najväčšími diamantmi na svete. Tower sa ale preslávil predovšetkým ako väzenie pre (naozajstných aj domnelých) nepriateľov panovníka. V Krvavej veži boli dokonca uväznené deti: dvaja bratia, princovia, následníci trónu, ktorí však záhadne zmizli. Podľa iného slávneho väzňa Thomasa Mora a podľa Shakespeara boli v spánku zavraždení na rozkaz Richarda III. a pochovaní pod vežou. Táto neoficiálna verzia bola podporená strašným nálezom o niekoľko storočí neskôr. Pri rekonštrukcii veže našli kostry dvoch mládencov…
Na trávniku pred Bielou vežou popravovali privilegovaných väzňov, napr. aj dve z šiestich manželiek Heinricha VIII. Mali tak výhodu – väčšinu odsúdených totiž sťali verejne za hradbami. Posledným popraveným bol nemecký špión za Druhej svetovej vojny. Keďže si pri výsadku poranil nohu, bol zastrelený popravčou čatou sediac na stoličke. Táto stolička je dnes jedným z mnohých pozoruhodných exponátov.
Chelsea!!!
Futbal je pre Britov naozaj národným športom. Návštevnosť a atmosféra zápasov aj vernosť k svojmu tímu, sú asi neporovnateľné so slovenským športom. Nadšenie tryskalo aj z našich dvoch sprievodcov po štadióne slávneho londýnskeho klubu – Chelsea. Ukázali nám šatne, miestnosť slúžiacu na tlačové konferencie po zápase aj samotné ihrisko s pohodlným hľadiskom pre 42 tisíc divákov. Zážitkom bolo aj interaktívne múzeum klubu.
V Londýne sme navštívili aj Prírodovedné a Technické múzeum, ktoré patria medzi najväčšie a najlepšie svojho druhu na svete. Odtiaľ zo štvrti Kensington sme mali dlhú prechádzku za nádherného počasia cez Hyde Park, s prestávkou pri Fontáne princeznej Diany. Okolo Buckinhamského paláca – sídla kráľovnej, sme cez Mall došli až na najslávnejšie námestie Londýna: Trafalgar Square.
Cambridge a Duxford
Cambridge je príjemné mesto s druhou najstaršou aj najslávnejšou univerzitou v Británii. Univerzitu dnes tvorí 31 colleges, kde študenti a profesori študujú, skúmajú aj žijú. V Cambridgi študovalo viacero ministerských predsedov, ale i princ Charles, Salman Rushdie a vyše 80 nositeľov Nobelovej ceny. V miestnom pube Eagle vyhlásili Crick a Watson objavenie DNA. Videli sme tu okrem niekoľkých škôl a kostolov hlavné námestie Market Square, ktoré slúži ako trh, aj obľúbenú miestnu zábavu: punting – plavenie sa na pramici pomocou odpichovania bidlom.
Cestou do Cambridge sme navštívili Letecké múzeum v Duxforde. V obrovských halách na veľkej ploche tu môžete vidieť najznámejšie lietadlá sveta, vrátane nadzvukového Concordu, ktorý je vnútri prekvapivo malý. Veľký priestor je venovaný aj leteckej bitke o Britániu za druhej svetovej vojny, v ktorej sa o víťazstvo nemalou mierou zaslúžili aj československí letci.
Tradíciou našich zájazdov je následný test preverujúci, koľko si žiaci zapamätali a tiež schopnosť odpovedať na rôznorodé otázky po anglicky. Najlepšie znalosti preukázali a odmenu si zaslúžili Darina Dvorecká 7.A, Michaela Tichá 8.A, Anita Oráčová 7.B a Michaela Šulavíková 6.B. Solídne vedomosti ukázali a jednotku z angličtiny vybojovali aj Patrik Jakubík, Eduard Dvorecký, Dávid Mišík, Martin Švaňa, Simona Chorváthová a Gabriela Maslíková. Súčasťou testu bolo aj hodnotenie zájazdu žiakmi.
Pre realizačný tím je veľkým povzbudením, že takmer všetci účastníci viac chválili ako kritizovali a radi by išli aj na budúci rok.
David Ručka